Anioł biznesu to osoba, która podejmuje własne decyzje inwestycyjne i przekazuje własne pieniądze, a czasami także swój czas na rzecz nienotowanych na giełdzie przedsiębiorstw promowanych przez ludzi,którzy są wobec nich niespokrewnieni.
Mimo że anioł biznesu może inwestować na każdym etapie rozwoju firmy, to zwykle odgrywa on kluczową rolę w momencie tworzenia innowacji, wspierając przedsiębiorców we wczesnych etapach cyklu życia ich biznesów (tzw. seed i start-up).
Takie firmy, które odniosły sukces, jak The Body Shop, Amazon, Skype, Starbucks czy Google, były wspierane przez aniołów biznesu na wczesnym etapie swojego istnienia.
W USA aniołowie biznesu są nazywani aniołami inwestującymi (ang. Angel Investors) lub po prostu aniołami, a termin ten pojawił się na początku XX wieku w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy wspierali działalność teatru na Broadwayu.
Co prawda nie istnieje jeden, ujednolicony profil anioła biznesu i trudno jednoznacznie skateg ryzowaćosoby, które jako anioły biznesu działają.Widać jednak, że mają one pewne cechy ws ólne, które pozwolą Ci odróżnić ich od inwestorów innego typu:
• Inwestują swoje własne pieniądze, w przeciwieństwie do podmiotów typu Venture Capital, które inwestują pieniądze osób trzecich.
• Sami podejmują decyzje inwestycyjne.
• Inwestują w firmy, z których pomysłodawcami nie są spokrewnieni ani zaprzyjaźnieni.
• Chcą osiągać zyski, ale nie jest to ich jedyna ani nawet główna motywacja do inwestowania.
• Przynoszą wartość i angażują się w biznes bardziej niż finansowo, jako że mają możliwość podejmowaniadecyzji.
• Ich wkład w firmę ma zazwyczaj miejsce w fazie początkowej — zdolność inwestycyjna inwestora w przeliczeniu na operację jest zazwyczaj ograniczona, dlatego oferują swój wkład, gdy wycena przedsiębiorstwa nie jest jeszcze zbyt wysoka. Anioły biznesu inwestują średnio od 25 do 100 tys. euro.
• Są profesjonalistami i inwestują w sektory, w których mają już doświadczenie.
• Zazwyczaj są to doświadczeni przedsiębiorcy lub menedżerowie, którzy inwestują i przekazują swoją wiedzę młodszym przedsiębiorcom.
•Ogólnie rzecz biorąc, mają tendencję do zachowania anonimowości wobec osób trzecich, chociaż niejeden uznany anioł biznesu jest już osobą publiczną.
-Identyfikacja i opis biznesu, techniczna, handlowa i finansowa wiarygodność (rentowność).
-Planowanie niezbędnych strategii rozwoju i kolejnych kroków, zrozumienie wykorzystania zasobów, które mają być włączone do firmy i zwrotu z tych zasobów (Kiedy te zasoby zostaną zainwestowane, jakie kamienie milowe firma zamierza osiągnąć?).
• Czy działalność firmy obejmuje sektor technologiczny? (Anioły biznesu inwestują najczęściej właśnie w ten sektor).
• Czy widać potencjał partnerów i promotorów idei?
• Czy istnieje jakieś pokrewieństwo między aniołem biznesu a nimi?
• Jaki jest planowany czas zwrotu inwestycji?
• Czy określono własność firmy po podwyższeniu kapitału oraz podział zysków i kapitału pomiędzy partnerów i inwestorów po określonym czasie?
• Plusy posiadania anioła biznesu Istotną zaletą inwestycji anioła biznesu jest to, że wiąże się ona z mniejszym ryzykiem niż tradycyjne finansowanie, ponieważ nie musisz jej zwracać w przypadku upadłości przedsiębiorstwa. Ponadto wielu inwestorów tego typu zapewni Ci swoje doświadczenie i kontakty, z którego będziesz mógł/mogła czerpać.
• Minusy, jakie niesie zaakceptowanie inwestycji anioła biznesu Główną wadą posiadania anioła biznesu jest utrata całkowitej kontroli nad firmą. W zależności od tego, jak negocjujesz napływ kapitału, twój inwestor będzie miał prawo do udziału w zarządzaniu firmą i otrzymania udziału w zyskach, jeśli firma zostanie sprzedana. Z drugiej strony, przy tradycyjnej pożyczce, bank nie ma kontroli nad działalnością Twojej firmy i nie ma prawa do jej zysków.
to proces finansowania przedsięwzięcia lub projektu poprzez pozyskiwanie niewielkich kwot pieniędzy od wielu ludzi. Docierając do dużej grupy, osoby korzystające z tej formy finansowania często zbierają duże sumy pieniędzy bez zaciągania pożyczek, opróżniania swoich oszczędności lub wiązania się z inwestorami dostarczającymi kapitału wysokiego ryzyka lub bankami.
Crowdfunding jest systemem zbliżonym do modelu anioła biznesu, ale różni się w dwóch głównych aspektach: dąży do masowych inwestycji z małych indywidualnych składek i opiera się na technologiach informacyjno-komunikacyjnych w zakresie pozyskiwania funduszy.
Crowdfunding oparty na nagrodach: osoby indywidualne pożyczają niewielkie kwoty pieniędzy na projekt w zamian za nagrodę lub zachętę.
Crowdfunding oparty na kapitale własnym:inwestor otrzymuje część przedsiębiorstwa w zamian za swoją inwestycję.
Crowdfunding oparty na darowiznach: duża liczba osób indywidualnych przekazuje niewielką sumę pieniędzy na rzecz projektu, darczyńcy nie oczekują niczego w zamian.
Crowdfunding oparty na długu:duża liczba osób indywidualnych pożycza niewielką kwotę, oczekując, że zostanie im zwrócona kwota główna wraz z odsetkami.
możesz wygenerować więcej przychodów przy mniejszym ryzyku
Weryfikacja pomysłu na biznes
możesz zweryfikować swój produkt i użyć informacji zwrotnych do jego ulepszenia przed rozpoczęciem sprzedaży.
Usprawnienie Twoich działań marketingowych
marketing jest wspomagany przez istniejące platformy i zaangażowanych fundatorów.
Efektywność pozyskiwaniafunduszy:
przez crowdfunding możesz zebrać wystarczająco dużo kapitału, aby uruchomić swoje przedsięwzięcie.
Okazja do nawiązania kontaktu
dzielenie się swoim pomysłem biznesowym przyciąga nie tylko fundusze, ale także porady
i wskazówki ekspertów oraz informacje zwrotne dotyczące tego, jak ulepszyć swoje pomysły.
Jakie są wady crowdfundingu?
Czas i wysiłek:
pomyślne kampanie wymagają dużego zaangażowania, zarówno pod względem czasu, jak i siły, a nawet pieniędzy.
Wszystko albo nic:
jeśli nie możesz osiągnąć swojego celu, Twoi inwestorzy odzyskują swoje pieniądze, a Ty odchodzisz z pustymi rękoma. Tylko ułamek kampanii crowdfundingowych spełnia ich pożądane cele
Uszczerbeknawizerunkuosobistym:
Twojareputacjamożepoważnieucierpieć, jeśliprojektsię nie powiedzielubzostanieprzerwany.
Kradzież idei:
dopóki nie zgłosisz swojego pomysłu na wspólne finansowanie i nie zastrzeżesz znaku towarowego, ktoś może Ci go ukraść. Niektóre osoby mogą ukraść Twój pomysł i zbudować lepszą wersję (lub po prostu sprzedać go z większym sukcesem).
Dlatego warto zwrócić się o pomoc do trenera biznesu, który pomoże Ci zagłębić się w wady i zalety kampanii, aby sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla Twojego projektu.