Planowanie finansowe ma ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy oceny potencjału finansowego i ekonomicznego każdego pomysłu na biznes. Zarządzanie finansami warto wspierać specjalnym dokumentem, tzw. planem finansowym, który określa cele biznesowe, możliwości rozwoju i strategie marketingowe.
Struktura planu finansowego jest następująca:
- Bilans służący do raportowania aktywów i pasywów. Aktywa mogą być zdefiniowane jako pozycje posiadane przez firmę, które zapewniają przyszłe korzyści ekonomiczne. Pasywa to z kolei zobowiązania, które jesteś winien innym podmiotom.
- Rachunek zysków i strat pokazuje przychody i wydatki za określony czas. Może to być rachunek miesięczny, kwartalny, półroczny lub roczny.
- Rachunek przepływów pieniężnych przedstawia zbiorcze dane dotyczące wszystkich wpływów finansowych, które firma otrzymuje z bieżącej działalności i zewnętrznych źródeł inwestycji. Obejmuje on również wszystkie wydatki pieniężne, które firma ponosi w danym okresie.
Bilans jest obrazem tego, co masz i co jesteś winien w danym momencie. W odróżnieniu od rachunku zysków i strat czy rachunku przepływów pieniężnych, nie jest on zapisem wyników w danym okresie czasu, lecz po prostu sprawozdaniem z sytuacji w danym momencie.

Bilans jest wykazem aktywów, pasywów lub zobowiązań oraz kapitału własnego lub wartości netto, wraz z ich wartością. W działalności gospodarczej aktywa są zasobami, które mogą być wykorzystane do tworzenia dochodów, podczas gdy zadłużenie i kapitał własny są kapitałem, który finansował te aktywa. Zatem wartość aktywów musi być równa wartości długu i kapitału własnego. Innymi słowy, wartość zasobów przedsiębiorstwa musi być równa wartości kapitału pożyczonego lub kupionego w celu uzyskania tych zasobów:
aktywa = zobowiązania + kapitał własny

Rachunek zysków i strat jest sprawozdaniem finansowym, które podsumowuje przychody, koszty i wydatki poniesione w danym okresie, zwykle w roku lub kwartale podatkowym. Rachunek zysków i strat jest to sprawozdanie finansowe, które podsumowuje przychody, koszty i wydatki poniesione w danym okresie, zazwyczaj w danym roku lub kwartale. Obejmuje ona rachunek zysków i strat, sprawozdanie z działalności operacyjnej, sprawozdanie z wyników finansowych oraz rachunek przychodów i kosztów.

Rachunek zysków i strat prezentuje osiągnięte przez firmę zyski lub straty w danym okresie poprzez porównanie łącznych przychodów z łącznymi kosztami i wydatkami firmy. W miarę upływu czasu może ono wykazać zdolność przedsiębiorstwa do zwiększenia zysku, poprzez zmniejszenie kosztów i wydatków lub zwiększenie sprzedaży. Firmy publikują sprawozdania z działalności spółki corocznie, na koniec roku obrotowego spółki, mogą je również publikować kwartalnie. Księgowi, analitycy i inwestorzy dokładnie badają rachunek zysków i strat, analizując przepływy pieniężne i możliwości finansowania zadłużenia
